Sākoties rudenim, mainās ne tikai laikapstākļi aiz loga, bet arī mūsu ēdienkarte – vieglo salātu vai auksto zupu vietā arvien biežāk kārojas ko siltu un sātīgu. Protams, domājot par līdzsvarotu uzturu, nedrīkst aizmirst par dārzeņu iekļaušanu ēdienkartē.
Rudenī pieaug pieprasījums pēc skābētiem kāpostiem, kas pamatoti uzskatāms par Latvijas superproduktu. Palūkosim, kādas vērtīgas vielas tie satur un kāpēc skābēti kāposti ir ne tikai gards un sātīgs, bet arī veselībai un pašsajūtai noderīgs ēdienkartes papildinājums:

  • Skābētie kāposti satur maz kalorijas un praktiski nemaz taukus. Vienlaikus 100 grami skābētu kāpostu ievērojamā daudzumā satur šķiedrvielas, C vitamīnu un K vitamīnu. Tāpat to sastāvā ir vērā ņemams dzelzs, vara, magnija un kālija mikroelementu saturs.
  • Skābēti kāposti, kas patērēti normas robežās (apmēram 100-150g dienā), nav “smags” ēdiens. Gluži pretēji – tas uzlabo cilvēka gremošanas sistēmas darbību, jo satur lielu skaitu pienskābās baktērijas, kas veicina gremošanu un uztur pareizo mikroorganismu līdzsvaru gremošanas sistēmā.
  • Ievērojamais šķiedrvielu daudzums palīdz organismam atbrīvoties no kaitīgajām vielām, kas veidojas olbaltumvielu un tauku vielmaiņas procesā.
  • C vitamīns paaugstina mūsu spējas pretoties dažādām slimībām un kopā ar pienskābajām baktērijām uzlabo imunitāti.
  • Skābēti kāposti ir garšīgs, salīdzinoši lēts un ļoti veselīgs produkts.
  • Skābētajiem kāpostiem ir tikai viens trūkums – tajos ir augsts sāls daudzums. 100 gramos skābētu kāpostu ir divi grami sāls, un tā ir trešā daļa no vēlamā dienas patēriņa.

No sēkliņas līdz toverim un veikala plauktam
Ezerkauliņi kāpostus skābēšanai audzē zemnieku saimniecībā “Kaži” Rundāles pusē.
Mūsu skābētie kāposti sākas no kāpostu sēkliņas, kas tiek iesēta stādu kasetē siltumnīcā marta beigās. Pirmās kāpostgalvas, kas tiek novāktas uz lauka no šīs sēkliņas, nogatavojas augusta sākumā. Tātad vajadzīgi četri mēneši, lai izaugtu kāposts, no kura tālāk var gatavot skābētos kāpostus. Vasaras un rudens mēnešos kāposti tiek vākti no lauka un uzreiz nosūtīti pārstrādei, bet ziemas mēnešos un pavasarī skābēšanai izmanto noliktavās uzglabātos kāpostus.

Skābēti kāposti ir modē

Mūsdienās skābētie kāposti piedzīvo jaunu popularitātes vilni, jo viss “fermented”  šobrīd ir topā. Mūsdienu uzglabāšanas metodes un jaunas kāpostu šķirnes nodrošina iespēju skābētos kāpostus gatavot no jūlija vidus līdz maija beigām, tātad praktiski 11 mēnešus gadā. Protams, pavasarī un vasarā, kad mūsu zemnieki nodrošina ļoti plašu svaigo dārzeņu klāstu, skābētos kāpostus patērē mazāk, bet rudenī un ziemā patēriņš pieaug – vislielākais tas ir no novembra līdz martam.